Obudź w sobie przedsiębiorcę – inauguracja Akademii Biznesu

“Akademia biznesu – obudź w sobie przedsiębiorcę” pod taką nazwą  w  ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości  w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości odbyło  się spotkanie dla uczniów szkół średnich  oraz studentów.

Celem spotkania było zainspirowanie młodych ludzi ideą przedsiębiorczości i pokazanie im dobrych praktyk poprzez prezentację firm dopiero startujących jak również odnoszących sukces na rynku.

Uczestników spotkania przywitał  Zastępca Prezydenta miasta Łomża Andrzej Garlicki.

– Celem  naszego spotkania jest zainspirowanie Was ideą przedsiębiorczości. Dzisiaj pokażemy Wam drogę jak zostać przedsiębiorcą od strony teoretycznej jak i praktycznej poprzez debatę z przedsiębiorcami. Każdy z Was może zostać przedsiębiorcą. Innowacyjność to nie tylko spektakularne wynalazki, ale też kreatywność w wykonywaniu swojej codziennej pracy – podkreślał wiceprezydent. Na zakończenie dodał, że w ramach rozpoczętego dzisiejszym spotkaniem cyklu Akademii Biznesu planowane są inne inicjatywy mające na celu edukację na rzecz przedsiębiorczości.

Spotkanie składało się z dwóch części. W części teoretycznej doradcy zawodowi z Powiatowego Urzędu Pracy oraz Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji podpowiadali jak odkryć swoje zdolności i sprawdzić predyspozycje do prowadzenia własnego biznesu. Następnie dr Dariusz Perło z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży przybliżył jak sprawdzić czy pomysł na biznes ma szanse powodzenia. Natomiast naczelnik Centrum Obsługi Przedsiębiorców UM w Łomży Małgorzata Puchała zaprezentowała jak od strony praktycznej rozpocząć swoją pierwszą działalność gospodarczą.

Część praktyczną spotkania wypełniła moderowana debata z przedsiębiorcami. Wzięli w niej udział zarówno przedstawiciele start-upów jak „dojrzałych firm” odnoszących sukces na rynku: Stanisław Najda – Prezes firmy Sonarol Sp.j Najda, Beata Babińska – Prezes firmy Aquatech S.A., Janusz Korsan – prezes firmy Nemitech Sp. z o.o. Roland Prusinowski  właściciel firmy Log Map, Paweł Szewczuk – Imperio Laboratories Sp.zo.o.

Łomża to dobre miejsce do rozwoju swojej firmy – przekonywali uczniów szkół średnich i studentów lokalni przedsiębiorcy. Wszyscy uczestnicy debaty byli zgodni co do tego, że osiągnięcie sukcesu w biznesie nie jest łatwe. Początki działalności zawsze wiążą się z ciężką pracą i wymagają determinacji i wytrwałości. Rzadko kiedy pierwszy biznes jest od razu trafioną inwestycją, ale nie wolno się poddawać. Jak podkreślali zaproszeni goście  ważne jest żeby robić w życiu to co się kocha, wtedy jest większa motywacja do ciężkiej pracy.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Po spotkaniu młodzież  korzystała z porad doradców zawodowych oraz pracowników Centrum Obsługi Przedsiębiorców w zakresie zakładania działalności gospodarczej. Część osób gromadziła się przy stoiskach przedsiębiorców korzystając z możliwości indywidualnych spotkań, w tym również w poszukiwania pracy zawodowej.

Organizatorem spotkania było Miasto Łomża. Zaproszeni do współpracy w ramach przedsięwzięcia to Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (współorganizator) oraz partnerzy Powiatowy Urząd Pracy w Łomży, Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji, Zespół Centrów Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Łomży.

Relacje z wydarzenia:

TVP3 Białystok

mylomza

telewizja Narew