Śniadanie biznesowe w Łomży, Łomża otwarta na biznes

Finansowanie biznesu na śniadaniu biznesowym

Jak co miesiąc w Parku Przemysłowym Łomża, przy porannej kawie spotkali się łomżyńscy przedsiębiorcy, żeby tym razem posłuchać o możliwościach finansowania biznesu ze środków unijnych, zarówno w formie dotacji, jak i pożyczek niskooprocentowanych. – W odpowiedzi na Państwa sugestie poruszamy ten temat, który pomimo, że już dobrze znany, jest ciągle bardzo ważny, szczególnie w kontekście kończącej się perspektywy finansowej – rozpoczął zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, ciesząc się z obecności na spotkaniu około 40 przedsiębiorców oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.

Nim rozpoczęła się część merytoryczna spotkania, zastępca prezydenta Andrzej Garlicki zaprosił przedsiębiorców do udziału w trzeciej już edycji konkursu gospodarczego Łomżyńskie Anioły Biznesu. Została ona objęta patronatem honorowym przez: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A., Krajową Izbę Gospodarczą, Podlaski Związek Pracodawców, a patronatu medialnego udzieliła TVP 3 Białystok. Sponsorem głównym przedsięwzięcia będzie PKO Bank Polski. W roku 2019 nagroda zostanie przyznana w 7 kategoriach: Firma Roku, Inwestor Roku, Firma z sercem, Pracodawca Jutra, Ambasador Ziemi Łomżyńskiej, Kobieta Biznesu oraz Super Anioł. Konkurs rozpoczyna się 1 czerwca 2019 r. a zakończy 24 września 2019 r. uroczystą galą, podczas której zostaną wręczone laureatom nagrody.

Zastępca prezydenta poinformował również, że galę „Łomżyńskich Aniołów Biznesu” poprzedzi konferencja „Invest in Łomża”, podczas której planowane są m.in. debata pt. „Open for new investment”, sesje prezentacji błyskawicznych lokalnych przedsiębiorców oraz sesje spotkań B2B. Niniejsze wydarzenie będzie wstępem do Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który rozpocznie się 25 września 2019 r.  – Już dzisiaj zapraszam wszystkich przedsiębiorców chętnych do wzięcia udziału w sesjach prezentacji błyskawicznym oraz spotkaniach B2B czy z radcami handlowymi – powiedział Andrzej Garlicki. Wspomniał również o działalności Rady Gospodarczej przy Prezydencie Łomży.

Część dotyczącą finansowania biznesu ze środków unijnych rozpoczął Mirosław Jóźwicki, zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości, który wraz z Katarzyną Kitlas, zastępcą Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego zapewnili wsparcie merytoryczne z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. – To już ostatnie nabory w tej perspektywie finansowej, ale macie państwo szansę jeszcze z nich skorzystać – podsumował Mirosław Jóźwicki wspominając o naborach wniosków  z działania 1.2.1 RPO Wspieranie transferu wiedzy, innowacji, których termin w 2-miesięcznych rundach kończy się w lipcu 2019 oraz z działania 1.3 RPO  Wdrażanie innowacji w sektorze produkcyjnym, w którym nabory planowane są w październiku grudniu 2019 r.

Z kolei o wsparciu zwrotnym efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach wspomniała Dyrektor Katarzyna Kitlas. – Daje to Państwu możliwość budowy urządzeń do produkcji energii na własne potrzeby w oparciu o OZE lub zmianę systemu wytwarzania lub wykorzystania paliw i energii – podsumowała.

Temat finansowania biznesu był kontynuowany przez przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego: Izabelę Domanowską, dyrektora Oddziału Regionalnego w Białymstoku oraz Marzenę Szubzdę, specjalistę ds. projektów unijnych Zespołu Projektów Polski Wschodniej Departamentu Instrumentów Finansowych BGK.

Blok finansowania biznesu zakończył swoim wystąpieniem Paweł Sułecki, główny specjalista Biura Inwestycji Kapitałowych Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. – Agencja również finansuje innowacje przedsiębiorstw – zachęcił do kontaktu – natomiast wiem, że w czerwcu na Państwa śniadanie wybierają się od nas specjaliści, którzy więcej na ten temat opowiedzą.

Po części merytorycznej prowadząca Małgorzata Puchała, kierownik Centrum Obsługi Przedsiębiorców Urzędu Miejskiego w Łomży zapowiedziała dwa komunikaty przedsiębiorców.

Przedstawiciel firmy Seedilon Krzysztof Florczyk zaprosił przedsiębiorców na III Kongres Gospodarczy Europy Centralnej i Wschodniej, targi Export Expo oraz targi China Homelife Poland w Nadarzynie w terminie 29-31 maja. Udział w nich jest bezpłatny, a więcej informacji na ten temat jest dostępnych na stronie http://biznes.um.lomza.pl/archiwa/12957

Natomiast prezes firmy Automatyka Wschód Paweł Kowalewski, prywatnie pasjonat modelarstwa i dronów, zaprezentował drony, zapowiadając zawody modelarskie dronów wyścigowych w dniach 1-2 czerwca 2019 r. w Porcie Łomża nad Narwią.  – Rzeszów ma swoją dolinę lotniczą, a Łomża może być doliną dronów – podsumował. Jako Prezes Łomżyńskiej Fundacji Rozwoju Myśli Technicznej zaprosił do wsparcia wydarzenia pn. „Ogólnopolskie zawody modelarskie Łomża Drone Race Cup 2019” podkreślając, że brakuje im namiotów oraz środków finansowych do organizacji przedsięwzięcia. Wsparcie wydarzenia od razu zapowiedział prezydent Łomży.

Kolejne śniadanie biznesowe odbędzie się 6 czerwca 2019 r. i zostanie poświęcone sukcesji w biznesie.

tekst: COP
foto: Anna Sierbińska

Oferta dla przedsiębiorstw w ramach RPOWP na lata 2014-2020 marzec 2019

Finansowanie z UE – pożyczki