Rzecznik MŚP na śniadaniu biznesowym

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców był gościem pierwszego w 2020 roku śniadania biznesowego. Organizowane przez łomżyński Urząd Miejski spotkanie z przedsiębiorcami tradycyjnie odbyło się w siedzibie Parku Przemysłowego Łomża.

Kilkudziesięciu przedsiębiorców na lutowym śniadaniu biznesowym powitali prezydent Mariusz Chrzanowski i jego zastępca Andrzej Garlicki. – Staramy się, aby tematy, które proponujemy podczas tych spotkań, były jak najbardziej interesujące i na czasie. Jesteśmy też otwarci na Państwa propozycje dotyczące tematyki kolejnych śniadań i na pewno zrobimy wszystko, uruchomimy nasze kontakty, aby zaprosić odpowiednie osoby, które wyjaśnią tematy najbardziej Państwa nurtujące – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski. Zapowiedział, że wzorem dwóch poprzednich lat planowane jest także zaproszenie do Łomży radców handlowych i ambasadorów. – Wiemy, że Państwa firmy prowadzą działalność w oparciu o współpracę zagraniczną i jest to dobra forma spotkania – powiedział prezydent. Spotkanie z radcami mogłoby się odbyć podczas konferencji planowanej w II połowie roku, na sfinansowanie  której Miasto Łomża aplikuje o środki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wspomniał również o Łomżyńskiej Strefie Inwestycji zachęcając do dalszego inwestowania w naszym mieście. – Otwieramy się na nowych inwestorów, bo jako region będziemy silni, jeśli będzie więcej firm tutaj inwestowało, co sami Państwo niejednokrotnie podkreślają. Ale oczywiście cały czas dbamy o przedsiębiorców z Łomży i cieszymy się z ich rozwoju – mówił Mariusz Chrzanowski dodając, że w grudniu trzy duże  łomżyńskie firmy skorzystały ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, co pokazuje, że lokalni przedsiębiorcy także chcą w Łomży inwestować.

Głównym punktem śniadania biznesowego było spotkanie z Adamem Abramowiczem, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Taki urząd powstał półtora roku temu w ramach Konstytucji dla Biznesu i ma zajmować się wprowadzaniem jej w życie. – Ta konstytucja to kilka podstawowych zasad, czyli co nie jest zabronione jest dozwolone, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, rozstrzyganie w postępowaniu niejasności których nie da się usunąć na korzyść przedsiębiorcy, zasada proporcjonalności i zasada pewności prawa. Jeśli byśmy wprowadzili je w życie, to działalność gospodarcza w Polsce byłaby dużo łatwiejsza i bezpieczniejsza – mówił Adam Abramowicz podkreślając, że takie zasady obowiązują w krajach rozwiniętych, jak Niemcy czy Wielka Brytania. Wyjaśnił, że Rzecznik MŚP może pomagać przedsiębiorcom w postępowaniach administracyjnych na prawach prokuratora. – Jeśli przedsiębiorca stwierdza, że jest łamana Konstytucja Biznesu i jego prawa, to może zgłosić się z wnioskiem do Rzecznika i my wtedy możemy przeanalizować dokumenty, wejść do postępowania, wysłać prawników, którzy bronią przedsiębiorców. Sporo spraw w tym zakresie wygrywamy – podkreślił Adam Abramowicz. Wyjaśnił, że jego urząd opiniuje też wszystkie ustawy wychodzące z rządu i parlamentu, które dotyczą  gospodarki. Proponuje też rozwiązania prawne w oparciu o Radę Przedsiębiorców, w skład której wchodzi obecnie prawie 180 organizacji. – Jako Rzecznik MŚP mogę też występować o objaśnienia prawne w przypadku, kiedy dany zapis prawny czy ustawa jest niejasna, albo są rozbieżności w orzekaniu sądów – dodał informując, że Rzecznik nie reprezentuje przedsiębiorców w sporach pomiędzy przedsiębiorcami. Centrala Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców znajduje się w Warszawie, a biura terenowe są zlokalizowane również w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Białymstoku.

Poruszane przez Rzecznika tematy spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony obecnych przedsiębiorców, którzy aktywnie włączyli się w dyskusję. Kolejne śniadanie biznesowe odbędzie się 5 marca i będzie dedykowane kobietom działającym w biznesie.

newsletter