Biznes bez krawata. Nowe otwarcie dla biznesu

“Biznes bez krawata” to pierwsze spotkanie władz miasta z lokalnymi przedsiębiorcami w nowej kadencji samorządu. W odmiennej formule, niż znanej wcześniej ze śniadań biznesowych, w godzinach popołudniowych 4 czerwca 2024 r., rozmawiano na temat działań społeczno-gospodarczych planowanych przez władze miasta oraz możliwości współpracy w istotnych obszarach życia mieszkańców.

Rozpoczynając spotkanie prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślił, że „Biznes bez krawata” odbywa się poza Urzędem Miejskim w luźnej formie. – W obecnej kadencji samorządu zamierzamy realizować nowe pomysły z przedstawicielami łomżyńskiego biznesu Chcemy się spotykać, rozmawiać o problemach naszego miasta, priorytetach, strategii rozwoju przedsiębiorczości czy też funkcjonowaniu nowej rady gospodarczej. Dlatego cieszy nas ogromny odzew na nasze zaproszenie, gdyż liczne grono znaczących ludzi biznesu pojawiło się na tym spotkaniu i myślę, że jest to dobry prognostyk na tą kadencję – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski dodając, że samorząd chce też zachęcać inwestorów z zewnątrz do realizowania swoich pomysłów w Łomży, bo dzięki silnym podmiotom zewnętrznym skorzystają też lokalne firmy.

O tym, że nowa kadencja samorządu to 5 lat kolejnych wyzwań w rozwoju gospodarczym miasta, mówił również zastępca prezydenta Piotr Serdyński. – Chcemy budować dobrą współpracę między samorządem a biznesem, inicjować dobrą współpracę między różnymi środowiskami i dziedzinami życia, które funkcjonują w Łomży. Biznes jest szczególnie ważny, ponieważ to przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy i chcemy, aby była ona dobrym miejscem do inwestowania i rozwijania się – mówił Piotr Serdyński. Zastępca prezydenta zapowiedział także zainicjowanie we wrześniu nowego programu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, który musi być konsultowany ze środowiskiem gospodarczym, do czego będzie konieczne powołanie nowej rady gospodarczej. Oprócz głosu doradczego ma ona inicjować wiele rozwiązań, które będą powodowały, że Łomża będzie jeszcze lepszym miejscem do inwestowania.

Obecny na spotkaniu Stefan Krajewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślał, że od otwartości rządu i samorządu dużo zależy, dlatego ta sfera musi wsłuchiwać się w potrzeby przedsiębiorców.  – Trzeba rozmawiać, konsultować z daną branżą powstające przepisy, aby po ich wprowadzeniu nie okazywało się, że wynika z nich dużo problemów. Zapewniam, że jestem ambasadorem Łomży, ziemi łomżyńskiej i całego województwa podlaskiego w rządzie i jestem do dyspozycji zarówno samorządu, jak i przedsiębiorców – mówił wiceminister Stefan Krajewski. Dodał, że dzięki Via Baltice i modernizacji innych dróg Łomża staje się coraz bardziej dostępna, co sprawia, że szybciej mogą przemieszczać się zarówno przedsiębiorcy, jak też ci, którzy w tych przedsiębiorstwach mają pracować.

Do współpracy zachęcał także członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek. – Nie ulega wątpliwości, że samorząd województwa odgrywa ogromną rolę jeśli chodzi o wsparcie przedsiębiorców, chociażby poprzez wspieranie miejscowości w rozwoju infrastruktury, ale też bezpośrednio poprzez środki europejskie kierowane do biznesu – mówił członek zarządu Jacek Piorunek, zachęcając do udziału w organizowanych przez Urząd Marszałkowski konkursach, korzystania z dotacji i pożyczek, czy też organizowanej przez samorząd województwa promocji gospodarczej, w tym tej zagranicznej.

Konkretne możliwości współpracy przedsiębiorców z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego omówili Mariusz Dąbrowski, dyrektor Biura Promocji Gospodarczej UMWP oraz Emilia Malinowska, dyrektor Departamentu Innowacji i przedsiębiorczości UMWP.

O możliwościach rozwoju miasta poprzez kulturę opowiedział dyrektor Teatru Lalki i Aktora Jarosław Antoniuk. Natomiast prorektor Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych dr inż. Piotr Ponichtera oraz prorektor Akademii Łomżyńskiej dr Dariusz Perło omówili narzędzia, jakie daje biznesowi nauka i reprezentowane przez nich uczelnie. Z kolei prezes Łomżyńskiego Klubu Sportowego Tomasz Bałdyga powiedział o wpływie sportu na jakość życia i rozwój miasta oraz planach dotyczących awansu klubu do II ligi na stulecie jego powstania. Wtórował mu trener ŁKS-u Marcin Płuska, który zaprezentował funkcjonowanie i osiągnięcia klubu w rundzie wiosennej III-ligowych rozgrywek.

Podczas spotkania w Hotelu Gromada był również czas na networking podczas poczęstunku i oprawy muzycznej zapewnionej przez łomżyńską artystkę Żaklinę Olchowik z zespołem.

Organizatorem wydarzenia było Miasto Łomża. Obsługę organizacyjną zapewniło Centrum Obsługi Przedsiębiorców. Partnerem Strategicznym zostało Województwo Podlaskie, www.investinpodlaskie.pl, a partnerem Podlaski Fundusz Rozwoju Sp. z o.o. Organizator składa podziękowania partnerom za wsparcie wydarzenia.

Relacje: