21 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym w Łomży, a dzień później – 22 listopada w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży odbyły się debaty oksfordzkie pod hasłem „Mieszkając w Łomży możesz prowadzić biznes na świecie”. Stanowiły one doskonałą okazję do promowania postaw przedsiębiorczych, a także pozwoliły uczniom na doskonalenie umiejętności prowadzenia rzeczowej, a zarazem konkretnej dyskusji.
Debata oxfordzka jest sformalizowanym rodzajem dyskusji, w której dwie drużyny toczą uporządkowany spór wokół prawdziwości postawionej tezy, wobec której zajmują ustalone wcześniej w drodze losowania stanowisko. Hasło tegorocznej debaty „Mieszkając w Łomży możesz prowadzić biznes na świecie” wywołało gorącą dyskusję wśród młodzieży. Drużyny propozycji stanęły na wysokości zadania i dumnie broniły potencjału naszego miasta, podczas gdy drużyny opozycji skupiały się na jego deficytach.
Zorganizowane debaty miały na celu przede wszystkim promowanie postaw przedsiębiorczych oraz nabycie praktycznej umiejętności z zakresu przygotowania własnego biznesplanu, który jest punktem wyjścia do założenia własnej firmy. Z doświadczeń poprzednich edycji wynika ponadto, że konkurs zdecydowanie rozwija kreatywność młodzieży, co jest niezwykle ważne przy prowadzeniu własnej firmy.
Służyły one także przedstawieniu zalet prowadzenia własnego biznesu, który niejednokrotnie pozwala na osiągnięcie sukcesu zawodowego. Zdaniem Piotra Serdyńskiego zastępcy prezydenta miasta Łomża stanowiły one także doskonałą okazję do przeanalizowania zagadnienia, które w dobie cyfryzacji nabiera zupełnie innego wymiaru.
– Jest to ciekawa propozycja dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych do tego, aby rozmawiać o tym, jak prowadzić biznes, jakie są możliwości w dobie rozwoju sztucznej inteligencji, szybkiego przesyłu danych, wolnego rynku. Jak można prowadzić biznes, aby prowadząc go w Łomży móc podbijać rynki na świecie? Myślę, że mamy tego przykłady w Łomży również przedsiębiorców, którzy potrafili wyjść poza rynek lokalny, poza rynek regionalny, krajowy. I warto z takich przykładów czerpać oraz promować właśnie postawy przedsiębiorcze wśród młodzieży. I po to właśnie organizujemy już po raz trzeci konkurs „Mój pomysł na biznes – Zabiznesuj w Łomży”, aby te postawy wśród młodych ludzi promować, aby uczyć jak prowadzić biznes, jak sporządzić biznesplan – mówił Serdyński.
W pierwszej debacie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży czynny udział wzięli także licealiści z II i III Liceum Ogólnokształcącego. Uczniowie mimo faktu, że na co dzień uczą się w innych szkołach, postawili na współpracę i wykazali się chęcią przeprowadzenia – opartej na wzajemnym szacunku wymianie poglądów i spostrzeżeń.
Gościem warsztatów był Robert Bagiński, właściciel firmy RBB-Electric, zajmującej się projektowaniem instalacji elektrycznych i sieci elektroenergetycznych oraz montowaniem paneli fotowoltaicznych. Opowiedział on młodzieży o swojej drodze do sukcesu, początkach pracy i tego, jak wiele w niej doświadczył – zarówno w Polsce, jak i za granicą. W swoim wystąpieniu podkreślał on jednak, że to właśnie Łomża jest jego miejscem na świecie i nie zamieniłby go na żadne inne. Sukces w pracy zawodowej odniósł natomiast dzięki dostrzeżeniu i wykorzystaniu potencjału, jaki tutaj drzemie. Bagiński podkreślił także bardzo istotną kwestię, która mocno szła w parze z jego wystąpieniem przed łomżyńską młodzieżą
– Chciałbym przekazywać pewne wartości, pozytywny przekaz nie tylko w biznesie. Uważam, że niezwykle ważne jest przekazywanie pozytywnych wartości młodzieży w dzisiejszych czasach – podsumował.
W drugiej debacie w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 uczestniczyli także uczniowie z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6. Wszyscy jej uczestnicy byli bardzo aktywni, skupiając się przy tym na budowaniu właściwych linii argumentacyjnych.
– Myślę, że taka szkoła bezpośredniego argumentowania czy warto być przedsiębiorczym, pokazała kolejny raz, że warto. Uczniowie naprawdę potrafią argumentować za i przeciw. To znaczy, że zagłębiają się w debacie i miejmy nadzieję, że w przyszłości będzie to owocowało na przykład powstawaniem nowych przedsiębiorstw – nie krył zadowolenia z przebiegu wydarzenia Jacek Kocoń dyrektor Mechaniaka.
Swoimi doświadczeniami w prowadzeniu biznesu z uczestnikami debaty podzieliła się Anna Sawaniewska, właścicielka firmy „Kawa&Zabawa”, nowoczesnej klubokawiarni, sali zabaw i miejsca spotkań dla wszystkich pokoleń. Jest ona absolwentką tej szkoły, prowadzącą aktualnie dobrze prosperującą działalność usługową. W swoim wystąpieniu odniosła się ona do tego, co „dała” jej Łomża, i jak z tego skorzystała. Zachęcała ona również młodzież do podążania za marzeniami i zabiegania o ich realizację, a zwłaszcza na płaszczyźnie własnej działalności gospodarczej.
Wydarzenia zgromadziły łącznie ponad 400 osób.
Organizatorem obu debat oksfordzkich było Miasto Łomża. Zostały one zrealizowane, aby zachęcić uczniów szkół ponadpodstawowych z Łomży do wzięcia udziału w konkursie „Mój pomysł na biznes – Zabiznesuj w Łomży”. Aby wziąć w nim udział, należy zgłosić pomysł biznesowy wraz z biznesplanem bezpośrednio w Urzędzie Miejskim w Łomży, w Centrum Obsługi Przedsiębiorców, które odpowiada za obsługę organizacyjną i merytoryczną konkursu, w formie papierowej lub elektronicznej w terminie od 1 grudnia 2024r. do 15 lutego 2025r. Kontakt do Centrum Obsługi Przedsiębiorców telefoniczny 86 2156852 oraz mailowy: cop@um.lomza.pl. Szczegóły konkursu wkrótce będą widoczne na stronie miasta.
Organizator składa ogromne podziękowania za zaangażowanie w organizację i przygotowanie merytoryczne młodzieży, dyrektorom i nauczycielom szkół gospodarzy oraz wszystkich szkół biorących udział w debatach.