Dla kogo wsparcie?
Instrument STEP adresowany jest do przedsiębiorców, bez względu na status (MSP, duży), zainteresowanych prowadzeniem prac B+R+I ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy nie korzystali nigdy ze wsparcia z funduszy europejskich.
Warianty wsparcia
STEP będzie się składał z dwóch ścieżek:
Ścieżka I – Wstępna Weryfikacja Pomysłu na Projekt
Przeznaczona jest dla pomysłodawców, którzy mają już wstępną koncepcję projektu, ale chcieliby poddać pomysł weryfikacji i uzyskać informację o jego mocnych i słabych stronach w kontekście kryteriów dla działania POIR (uruchomienie 11 lipca br.).
Ścieżka II – Usługa Innovation Coach
Przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy są zainteresowani podjęciem działalności B+R+I, ale potrzebują wsparcia w zakresie oceny potencjału ich przedsiębiorstwa do prowadzenia takich prac (planowane uruchomienie – druga połowa 2018 r.).
Instrument ma charakter otwarty, jest bezpłatny.
Jak to działa?
Udział w STEP jest bardzo prosty. Wejdź na stronę internetową www.poir.gov.pl/step, wypełnij i wyślij formularz. Twój formularz trafi do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich właściwego dla miejsca realizacji pomysłu. Tam konsultanci sprawdzą, czy Twój pomysł wpisuje się w Program Inteligentny Rozwój lub wskażą inne źródła jego sfinansowania. Jeśli Twój pomysł wpisuje się w POIR Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju umożliwi Ci współpracę z ekspertem branżowym lub ekspertem z zakresu analizy finansowej. Przygotują oni we współpracy z Tobą analizę mocnych i słabych stron Twojego pomysłu, wskażą te elementy, które warto wzmocnić ubiegając się o środki z Programu Inteligentny Rozwój.
Cele i oczekiwane efekty
STEP to nowe podejście administracji funduszowej do współpracy z potencjalnymi wnioskodawcami oraz ułatwienie w dostępie do środków POIR.
Oczekiwane efekty działania programu to:
- zmobilizowanie potencjalnych innowatorów do ubiegania się o wsparcie ze środków POIR,
- zweryfikowanie wątpliwości, które występują w trakcie przygotowania aplikacji (potencjalny wnioskodawca otrzymuje informację zwrotną umożliwiającą uporządkowanie kluczowych elementów projektu),
- zwiększenie liczby „nowych” beneficjentów POIR,
- poprawa jakości projektów składanych do konkursów w POIR.
Informacje o STEP
Formularz oraz dokumentacja instrumentu dostępne są na stronie poir.gov.pl/step.