W Łomży są korzystne warunki inwestowania

W czwartek 21 lutego br., w siedzibie Parku Przemysłowego Łomża, odbyła się konferencja pn. „Polska Strefa Inwestycji”. W jej trakcie przedstawiono warunki inwestowania, które pozwolą na zwolnienie z podatku dochodowego na 15 lat, oferowane w ramach Polskiej Strefy Inwestycji oraz warunki zwolnienia z podatku od nieruchomości nawet do 6 lat, oferowane przez miasto Łomża. Organizatorami spotkania byli Prezydent Łomży i Zarząd Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., a jego partnerem była firma PwC.

Na początku spotkania prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zwrócił uwagę, że w ostatnich latach nasz kraj się bardzo rozwinął gospodarczo, a Polska jest jednym z liderów gospodarczych w regionie. – Widzimy to na co dzień również w Łomży patrząc na dynamikę rozwoju naszych przedsiębiorców – mówił prezydent. Nie ukrywał przy tym radości, że prawie cała łomżyńska podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej została już zagospodarowana, a w rejonie ulic Spokojnej i Pileckiego powstają inwestycje wartości 30 mln zł, w których zatrudnienie znajdzie co najmniej 70 osób. Przypomniał o programie rozwoju przedsiębiorczości, jednogłośnie przyjętym przez Radę Miejską w Łomży, dającym  ogromne szanse i możliwości firmom, które zdecydują się inwestować w naszym mieście i zatrudnić nowe osoby. – Podejmowane przez nas działania wybiegają w przyszłość, tak jak strefa aktywności gospodarczej, czyli teren pomiędzy ulicami Wojska Polskiego, Poznańską i Meblową, który jest przeznaczony pod usługi i produkcję.  Także po zachodniej stronie ulicy Meblowej, aż do granic miasta, planujemy otworzyć Łomżę gospodarczo o kolejne 150 ha i liczymy, że w 2021 roku może zostać przyjęty plan zagospodarowania dla tego terenu – poinformował prezydent. Dodał, że szansą dla naszego miasta jest także budowa trasy Via Baltica oraz kapitał ludzki i wykwalifikowana kadra, której coraz bardziej brakuje na zachód od Wisły, a która dostępna jest na terenach Ziemi Łomżyńskiej. – Te wszystkie przesłanki powodują, że w najbliższych latach Łomża jest skazana na gospodarczy sukces – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.

Witając przybyłych gości, odpowiedzialny w Urzędzie Miejskim za sprawy gospodarcze zastępca prezydenta Andrzej Garlicki podkreślił, że w ramach spotkań ze środowiskiem przedsiębiorców, o zmianach dotyczących inwestowania i zwolnień podatkowych informowani byli oni na bieżąco. – Dziś jednak jest świetna okazja, by wysłuchać szczegółowych informacji od prawdziwych fachowców w tym zakresie – powiedział Andrzej Garlicki przedstawiając prelegentów konferencji, którymi byli Wojciech Kierwajtys, wiceprezes zarządu SSSE S.A oraz Jacek Zimnoch z firmy PwC.

Wiceprezes zarządu SSSE podkreślił, że współpraca Suwalskiej Specjalnej  Strefy Ekonomicznej  z władzami Łomży układa się bardzo dobrze. – Dziś chcemy zaprezentować łomżyńskim przedsiębiorcom to, co można zrobić w ramach Polskiej Strefy Inwestycji – powiedział Wojciech Kierwajtys informując, że z Łomży Strefa ma najwięcej interlokutorów. Jego zdaniem to świadczy o tym, że łomżyńscy przedsiębiorcy są bardzo aktywni i to w najbliższej przyszłości na pewno zaowocuje.

Z kolei Jacek Zimoch z firmy PwC zwrócił uwagę, że ubiegłoroczna zmiana w zakresie specjalnych stref ekonomicznych jest największą, jaka miała miejsce w ciągu 12 lat. – Do tej pory jedyne, co się zmieniało, to okres funkcjonowania stref,  ale ta zmiana z 2018 roku jest rewolucyjna szczególnie pod kątem obszarowym i wymagająca pod kątem inwestycyjnym. Wbrew pozorom jednak, te kryteria nie są takie trudne do spełnienia – mówił  podkreślając, że od maja 2018 r. w Polsce funkcjonują równolegle dwa reżimy zwolnień podatkowych związanych z inwestycjami. Pierwszy to reżim specjalnych stref ekonomicznych, który cały czas opiera się o poprzednią ustawę o strefach i nowy reżim, opierający się o ustawę z ubiegłego roku o wspieraniu nowych inwestycji. Poinformował także o rodzajach inwestycji, na które udzielane jest wsparcie i branżach z niego wyłączonych, jak również podstawowych obowiązkach inwestora. Podkreślił, że Łomża ma wyjątkowo korzystne warunki inwestowania. To tylko 10 mln zł nakładów inwestycyjnych dla dużych przedsiębiorców (średni 2 mln, mały 0,5 mln zł) i spełnienie 4 z 10 kryteriów jakościowych i można korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego przez okres nawet 15 lat.

Z informacją o nowych warunkach inwestowania w Łomży można się zapoznać pod adresem: biznes.um.lomza.pl. Więcej informacji dla inwestorów na stronie Invest in Łomża.