Łomżyńscy przedsiębiorcy spotkali się na śniadaniu biznesowym

W czwartek w siedzibie Parku Przemysłowego Łomża odbyło się śniadanie biznesowe. Cykliczne spotkanie organizowane przez władze miasta tym razem było poświęcone mediacjom i arbitrażowi w biznesie. Przybyłym na nie kilkudziesięciu łomżyńskim przedsiębiorcom temat przybliżyła Tatiana Miszczuk, mediator Podlaskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji, działającego przy Izbie Przemysłowo – Handlowej w Białymstoku oraz dr Marta Skrodzka mediator Centrum Mediacji przy Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Śniadanie biznesowe rozpoczął prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Cieszymy się, że na tych spotkaniach frekwencja jest naprawdę zadowalająca, że chcecie z samego rana przyjść i rozmawiać, chociaż wiem, że w biznesie pracuje się od jeszcze wcześniejszych godzin – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski dodając, że  nowa kadencja samorządu to też nowe wyzwania i nowe działania, które razem z przedsiębiorcami zamierza realizować. – Powołana została już nowa Rada Gospodarcza przy Prezydencie Miasta, a w tamtym tygodniu  wybrany został jej zarząd. Jestem przekonany, że razem doprowadzimy do tego, że Łomża wykorzysta swoją szansę i będzie rozwijała się jeszcze szybciej – mówił prezydent Łomży. Zaprosił również na spotkanie dotyczące współpracy polsko – bułgarskiej, które 15 kwietnia odbędzie się w Parku Przemysłowym Łomża.

Obecny na śniadaniu biznesowym Honorowy Konsul Republiki Bułgarii Witold Karczewski, który jest również prezesem Izby Przemysłowo – Handlowej w Białymstoku  poinformował, że kierowana przez niego organizacja stara się pokazywać różne rynki, w których polscy przedsiębiorcy mogą inwestować. – Tym razem w Łomży, 15 kwietnia, pokażemy właśnie rynek bułgarski, gdzie np. z mleczarstwa dominują produkty Mlekovity i Mlekpolu, czyli firm z naszego regionu – mówił Witold Karczewski dodając, że na tym spotkaniu będzie m.in. Radca Handlowy Ambasady Bułgarii w Polsce. Podkreślał również, że jest taki „złoty trójkąt” tworzony przez samorząd gospodarczy, terytorialny i naukę. – Jeżeli w tym trójkącie wszystko się połączy, to gospodarka dobrze funkcjonuje – podkreślał Witold Karczewski. Zachęcał wszystkich, aby się zrzeszali w organizacje, by być jak najsilniejszym, bo w pojedynkę za wiele nie da się zrobić.

W śniadaniu uczestniczył również Stanisław Kaczyński, prezes zarządu Rady Gospodarczej, który zaprosił wszystkich do współpracy w ramach tego organu doradczego Prezydenta Miasta. – Na dzień dzisiejszy mamy w Łomży prezydenta, który deklaruje otwartą współpracę z przedsiębiorcami. Mamy uczelnię, która też stawia bardzo mocno na to, by zacząć współpracować z przedsiębiorstwami – powiedział Stanisław Kaczyński. Dodał, że w ramach Konstytucji dla Nauki, uczelnie takie jak PWSIiP mają kształcić kadrę dla lokalnych przedsiębiorców, ale również wiedza i doświadczenie jej kadry naukowej może być wykorzystywana przez przedsiębiorców. Dodał również, że liczy na to, że Via Baltica nie będzie służyła tylko do wyjazdu z Łomży, ale przyczyni się przede wszystkim do lepszego przyjazdu do niej i rozwoju gospodarczego miasta. – Jeśli będziemy współpracować, wtedy swoją siłą będziemy oddziaływali na samorząd, który obecnie jest otwarty na współpracę z nami i  który będzie podejmował dobre decyzje dla przedsiębiorców. Będzie to dobre również dla mieszkańców, bo wtedy powstaną tutaj atrakcyjne miejsca pracy, dzięki czemu Łomża może stać się silnym ośrodkiem gospodarczym – mówił Stanisław Kaczyński, prezes zarządu Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta.

Merytorycznym punktem kwietniowego śniadania biznesowego był temat mediacji i arbitrażu w biznesie. – Mediacja jest jedną z alternatywnych metod rozwiązywania sporów, która polega na tym, że w obecności bezstronnej, neutralnej osoby jaką jest mediator, strony prowadzą negocjacje, celem wypracowania najbardziej korzystnego rozwiązania ich sporu. Mediator jest osobą, która usprawnia komunikację miedzy  stronami i wspiera je, czuwając nad przebiegiem postępowania mediacyjnego, tak aby strony w sprzyjających porozumieniu warunkach, potrafiły się porozumieć i wspólnie znaleźć najbardziej satysfakcjonujące je rozwiązanie – tłumaczyła Tatiana Miszczuk, mediator Podlaskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji, działającego przy Izbie Przemysłowo – Handlowej w Białymstoku. Dodawała, że mediacja jest możliwa na każdym etapie sporu. Ponadto jest dobrowolna, co powoduje, że na każdym etapie jej prowadzenia, zarówno strony jak i mediator mają prawo zmienić zdanie i wycofać się ze wspólnego poszukiwania rozwiązania problemów, bez żadnych konsekwencji prawnych. To powoduje, że mediacja jest jeszcze bardziej atrakcyjnym narzędziem prawnym. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.podlaskiecam.pl.

Ofertę Centrum Mediacji przy Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży przedstawiła dr Marta Skrodzka z PWSIiP.

Relacja mylomza