Kasy fiskalne on-line

Od 1 stycznia 2020 r. kasy fiskalne online zamiast tradycyjnych będą musieli posiadać właściciele warsztatów samochodowych, mechanicy oraz przedsiębiorcy sprzedający benzynę, olej napędowy i gaz.

Jeszcze dłuższy czas na zainstalowanie kas fiskalnych online będą mieli właściciele firm świadczących stale, ale także sezonowo usługi związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Właściciele takich firm będą musieli posiadać kasy fiskalne online od 1 lipca 2020 r. Tego dnia obowiązek obejmie także przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych przeznaczonych na opał i wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu oraz półkoksu.

Od stycznia 2021 r. kasy fiskalne online będą musieli posiadać:

  • fryzjerzy
  • kosmetyczki
  • lekarze
  • prawnicy
  • budowlańcy
  • właściciele siłowni i studiów fitness.

Okres przejściowy potrwa do końca 2022 r. Przedsiębiorcy działający w pozostałych branżach będą musieli zainstalować kasy fiskalne online najpóźniej do 1 stycznia 2023 r.

Jak działa kasa fiskalna online?

Kasa fiskalna online od tradycyjnej różni się tym, że poza zapisywaniem dokonywanych transakcji, dzięki stałemu połączeniu z siecią, na bieżąco łączy się z Centralnym Rejestrem Kas (Repozytorium) prowadzonym przez Krajową Administrację Skarbową i przesyła do niego paragony fiskalne, raporty dobowe, dokumenty niefiskalne. Są one wysyłane przez nią co dwie godziny.

Kasa fiskalna online zapisuje również kopie drukowanych paragonów, do których wgląd mają jedynie przedstawiciele autoryzowanych serwisów. Każda kasa musi współpracować także z terminalem płatniczym emitując tzw. e-paragon.

Od stycznia 2020 r. zmieni się także sposób wystawiania faktur VAT do paragonów. Przedsiębiorca będzie mógł wystawić fakturę nabywcy towaru lub usługi jedynie w przypadku, gdy na paragonie fiskalnym zawarty będzie numer NIP nabywcy.

Jakie dane z kasy fiskalnej online trafiają do Centralnego Rejestru Kas?

Kasa do Repozytorium przesyła informacje dotyczące zawieranych transakcji, czyli nazwę sprzedanego produktu lub wykonanej usługi, dzień i godzinę zawarcia transakcji, wysokości odprowadzonego podatku. CRK będzie otrzymywało także informacje o wszelkich zmianach danych przedsiębiorcy, m.in. punktu sprzedaży oraz dokonanej fiskalizacji kasy.

Podłączenie kasy fiskalnej online

Kasę można fiskalizować jedynie w trybie online. Robi to jednak nie przedsiębiorca kupujący kasę, ale przedstawiciele autoryzowanego serwisu, którzy przekazują dane przedsiębiorcy do Urzędu Skarbowego. Z Centralnego Rejestru Kas (Repozytorium) przesyłany jest wówczas numer ewidencyjny kasy fiskalnej zapisywany w pamięci urządzenia razem z numerem NIP.

Jeśli proces przebiegnie pomyślnie, kasa fiskalna online wyśle do Repozytorium raport o dokonaniu fiskalizacji.

Wymiana kasy fiskalnej na online – zwrot kosztów

Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów przedsiębiorcy będą mogli liczyć na refundację części kosztów poniesionych na zakup kasy fiskalnej online. Będzie to 90 proc. kosztów, ale bez podatku i nie więcej niż 700 zł.

Zwrot kosztów otrzymają przedsiębiorcy, którzy po 1 stycznia 2020 r. zostali objęci obowiązkiem wymiany kasy fiskalnej na kasę online, dobrowolnie rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych online, również przypadku, jeśli wcześniej nie stosowali innych rodzajów kas do prowadzenia ewidencji sprzedaży.

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kasy-fiskalne-online-obowiazkowe-od-2020-r-7796784.html