#Zmiany 2022

Estoński CIT – czyli ryczałt od przychodów spółek – to nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania, który pozwala zminimalizować rozliczenia z urzędem skarbowym i księgowość prowadzoną w przedsiębiorstwie. Przeczytaj, jakie zasady obowiązują od stycznia 2022 roku.

W Polskim Ładzie wprowadzono korzystne rozwiązania podatkowe dla firm, które planują rozwój lub ekspansję. To oferta dla firm, które – między innymi – przeznaczą zyski na inwestyje, planują zakup udziałów w spółkach, poszukują nowych rynków zbytu, ale także takich, którzy chcą obsługiwać płatności na terminalu płatniczym. Przeczytaj, jakie ulgi prorozwojowe wprowadza Polski Ład.

Zatrudnienie pracownika na etacie wiąże się z obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia oraz opłacania części składek ZUS. Zobacz, jakie koszty ponosi pracodawca i które z nich mogą stanowić koszt przychodów. Sprawdź podstawowe zasady wypłaty wynagrodzeń.

Karta podatkowa to jedna z najprostszych form opodatkowania – kwota podatku jest stała i wynika z decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego. Przeczytaj, jakie są stawki karty podatkowej i kiedy można utracić prawo do opodatkowania kartą.

Przeczytaj, jak rozliczyć współpracownika zatrudnionego na podstawie umów cywilnoprawnych – zlecenie i o dzieło. Jakie poniesiesz koszty i ile pracownik otrzyma „na rękę”.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania działalności gospodarczej. Stawki podatku zależą od rodzaju prowadzonej działalności i wahają się od 2% do 17%. Przeczytaj, na czym polega opodatkowanie ryczałtem.

Jeśli jesteś osobą fizyczną i osiągasz przychody z działalności gospodarczej, możesz skorzystać z różnych form opodatkowania podatkiem dochodowym PIT. Zobacz, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi formami i kto je może stosować.

Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 17% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 000 zł.

Zmiany w sposobie obliczania składki zdrowotnej to jedna z kluczowych zmian Polskiego Ładu. Od 2022 roku przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej albo podatkiem liniowym zapłacą składkę proporcjonalną do dochodu, natomiast opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości uzależnionej od wielkości uzyskiwanych przychodów.

Polski Ład wprowadził ulgi dla firm, które inwestują w swój rozwój. Przeczytaj, jakie ulgi będą wspierać innowacje w przedsiębiorstwach od 2022 roku, a z których możesz skorzystać, jeśli szukasz nowych rynków dla swoich produktów.

Podatek liniowy oznacza, że dochody przedsiębiorcy z działalności gospodarczej są opodatkowane 19% stawką podatku, niezależnie od ich wysokości. Nie można ich łączyć z dochodami z innych źródeł. Dowiedz się więcej o tym podatku

Przedsiębiorcy i konsumenci realizują płatności zarówno przy użyciu gotówki jak i bezgotówkowo. To, czy przyjmujesz płatność lub płacisz w gotówce czy bezgotówkowo może zależeć od wielkości kwoty lub przyjętej przez strony transakcji metod płatności. Przeczytaj, jakie zasady i limity obowiązują przedsiębiorców.

 

Źródło: Biznes.gov.pl