Polski produkt przyszłości

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości od wielu lat wspiera środowisko otoczenia biznesu m.in. poprzez wdrażanie programów finansowanych z funduszy europejskich i krajowych, jak również organizację dedykowanych konkursów. Jednym z nich jest Polski Produkt Przyszłości, który już od ćwierć wieku wyłania i promuje innowacyjne wyroby oraz technologie naszych rodzimych przedsiębiorców i naukowców. W styczniu ARP ogłosiło kolejną – XXVI edycję konkursu, do udziału w której zachęcamy.
Ideą konkursu jest wyłonienie i promocja najciekawszych, najbardziej innowacyjnych produktów i rozwiązań (z różnych dziedzin), które mają szansę zaistnieć na rynku, realnie przyczyniając się do postępu technologicznego i gospodarczego. Do konkursu można zgłaszać wyroby i technologie ułatwiające codzienne życie, automatyzujące procesy produkcji, wspomagające dbanie o zdrowie czy środowisko. Mogą być to rozwiązania z dowolnej dziedziny. Aplikować mogą (indywidualnie lub wspólnie) instytucje szkolnictwa wyższego i nauki, tj. uczelnie, instytuty naukowe i badawcze, a także przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Polski.
Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach: produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki, produkt przyszłości przedsiębiorcy oraz wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy. W każdej z kategorii przyznana zostanie nagroda główna w wysokości 100 tys. zł, a także maksymalnie cztery wyróżnienia po 25 tys. zł. Kapituła konkursu może przyznać także nagrody specjalne: dla młodego przedsiębiorcy, za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) oraz za ekoinnowacje. W tegorocznej edycji można również zdobyć nagrodę specjalną Partnera konkursu – Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), która obejmuje zaproszenie Laureata Konkursu do prezentacji produktu podczas Wystawy Światowej EXPO 2025 w Osace, Kansai w Japonii.
Konkurs Polski Produkt Przyszłości jest wyjątkowym przedsięwzięciem. W ciągu 25-letniej historii Konkursu, wpłynęło łącznie ponad 1600 nowatorskich projektów. Wyłonione zostały spośród nich te najbardziej postępowe, mające szanse na zaistnienie zarówno na rynku krajowym, jak i globalnym. Dotychczas 64 projekty otrzymały nagrody, a 168 zostało wyróżnionych.

Więcej informacji na stronie PARP https://www.parp.gov.pl/component/site/site/polski-produkt-przyszlosci