– To ogromny prestiż dla naszego miasta – podkreślał, podczas uroczystej inauguracji AIP, Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Mam nadzieję, że otwarcie tej inicjatywy pozwoli wyłonić wiele interesujących pomysłów biznesowych, co w konsekwencji przyniesie korzyści naszemu miastu, gdyż rozwój przedsiębiorczości, to także rozwój miasta – dodawał.
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to największa sieć startupów w Europie. Oferta dla tych, którzy chcą stawiać pierwsze kroki w biznesie. Powstały w 2004 r. Przez niemal 12 lat spod ich skrzydeł wyszło blisko 12 tys. firm. Łomżanin Tomasz Dmuchowski, właściciel firmy INCRED, również zaczynał w AIP. – Firmę założyłem będąc jeszcze na studiach. Wsparcie było niesamowite. Porady prawne, księgowość, przygotowanie umów, nie musiałem się o to martwić – opowiada. Dodaje, że, aby przebić się na rynek trzeba mieć dobry pomysł i przede wszystkim wytrwale dążyć do celu.
– Nasza główna misja, to wspieranie młodych osób – tłumaczy Łukasz Siemieniuk, dyrektor AIP w Białymstoku – wyjaśniając przy tym, że “młoda osoba”, to również rozpoczynający działalność przedsiębiorca, niezależnie od wieku. – Bierzemy pełną odpowiedzialność za projekt biznesowy. Testujemy pomysł bez konieczności zakładania działalności gospodarczej – nakreśla ideę funkcjonowania firm w AIP.
Koszt prowadzenia startupa w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości wynosi 300 zł w skali miesiąca. Inkubatory użyczają osobowości prawnej, zapewniają także to, co stanowi często największy problem na starcie – infrastrukturę biurową, media, doradztwo, księgowość oraz możliwość szerokiej współpracy z innymi podmiotami. Istotną kwestią jest również to, iż w trakcie inkubacji przedsiębiorcy nie płacą składki ZUS.