RODO – na kwietniowym śniadaniu biznesowym

W siedzibie Parku Przemysłowego Łomża odbyło się w czwartek kwietniowe śniadanie biznesowe. Jego tematem było bezpieczeństwo danych w biznesie. Wchodzące za półtora miesiąca nowe obowiązki dla przedsiębiorców zaprezentował Marcin Borowski z firmy FIT IT.

Spotkanie cieszące się ogromnym zainteresowaniem łomżyńskich biznesmenów rozpoczął zastępca Prezydenta Łomży Andrzej Garlicki. Przypomniał, że przepisom RODO podlega każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność w Unii Europejskiej. Jak tłumaczył, nowe unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych jest obarczone dużymi karami, dlatego warto dowiedzieć się, z czym ono się wiąże i jak przygotować się do sprostania stawianym wymaganiom. Prelekcję w tym temacie wygłosił Marcin Borawski z firmy FIT IT. – Nowe przepisy zmieniają całkowicie podejście do ochrony danych osobowych. Jest to podejście tzw. prewencyjne, czyli urząd będzie badał, czy przyjęliśmy odpowiednie procedury, które pozwalają nam chronić dane osobowe w odpowiedni sposób, zmniejszając ryzyko ich wycieku. Zgodnie z tymi przepisami teraz każdy podmiot przetwarzający dane osobowe powinien samodzielnie określić, jakie konkretne środki zabezpieczenia danych należy wdrożyć w jego firmie – mówił Marcin Borawski, który również w indywidualnych rozmowach wyjaśniał przedsiębiorcom nowe zapisy dotyczące RODO.

Śniadanie biznesowe było także okazją do zaprezentowania zmian, jakie wprowadzone zostały w przyjętych w ubiegłym roku uchwałach dotyczących zwolnień z podatku od nieruchomości. W trakcie spotkania przedstawiła je Małgorzata Puchała, naczelnik Centrum Obsługi Przedsiębiorców Urzędu Miejskiego w Łomży. Zostały one szczegółowo opisane na stronie internetowej biznes.um.lomza.pl – uchwała w ramach pomocy de minimis (kliknij po szczegóły) oraz uchwala w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej (kliknij po szczegóły).

Zastępca prezydenta Andrzej Garlicki zachęcał również przedsiębiorców do wzięcia udziału w drugiej edycji Łomżyńskich Aniołów Biznesu. – Cała gala będzie miała miejsce w pierwszych dniach października, zaś nabór do konkursu ogłosimy z dniem 1 czerwca – mówił prezydencki zastępca ds. gospodarczych, informując o rozszerzeniu w tym roku konkursu o dwie nowe kategorie. – Super Anioł będzie kierowany do przedsiębiorców długo funkcjonujących na rynku i mogących pochwalić się dużym dorobkiem. Z kolei Anioła w kategorii „Kobieta Biznesu”  kierujemy do pań działających z sukcesami w biznesie na lokalnym lub regionalnym rynku – mówił Andrzej Garlicki. Poinformował także o systemie Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej, dziękując wszystkim przedsiębiorcom, którzy włączyli się w jego finansowanie. W związku z rozpoczęciem procesu inwestycyjnego w mieście, szczególnie uciążliwego w zakresie ruchu drogowego, prosił o cierpliwość i wyrozumiałość. Apelował również o większą współpracę przedsiębiorców ze sobą i korzystanie nawzajem ze swoich usług oraz wzajemną współpracę w budowaniu siły własnych firm.

Kolejne śniadanie biznesowe pn. „Akademia Biznesu” odbędzie się 10 maja o godz. 9.00 w Parku Przemysłowym Łomża. Zostanie ono poświęcone Konstytucji Biznesu oraz Polskiej Strefie Inwestycji.