Wręczono Łomżyńskie Anioły Biznesu

W czwartkowy wieczór w gościnnych progach Kina Millenium odbyła się uroczysta gala kończąca II edycję konkursu gospodarczego Łomżyńskie Anioły Biznesu. Inicjatywa ta dedykowana jest przedsiębiorcom działającym na terenie ziemi łomżyńskiej. Jej organizatorami są Miasto Łomża oraz Starostwo Powiatowe w Łomży. Nagroda jest wyróżnieniem przyznawanym przedsiębiorcom, którzy swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju gospodarczego oraz promocji Miasta Łomża i regionu. Warto dodać, że gośćmi honorowymi gali było kilkudziesięciu radców handlowych z wielu krajów świata.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślał, że jest to niezwykle cenna inicjatywa integrująca społeczność lokalnych przedsiębiorców, dzięki którym jest możliwa realizacji wszelkich inwestycji. – To oni w dużej części płacą podatki zasilające budżet miasta i dlatego możemy tak dużo zrobić w Łomży. Tą uroczystością chcemy podziękować za ich wkład w rozwój naszej ziemi łomżyńskiej – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślając, że Łomża jest miastem otwartym na przedsiębiorczość, a tych nagród można byłoby rozdać bardzo dużo i podziękować wielu firmom i osobom.

Zastępca prezydenta Andrzej Garlicki, odpowiedzialny za sprawy gospodarcze w mieście podkreślał, że druga uroczysta gala konkursu Łomżyńskie Anioły Biznesu jest najważniejszym wydarzeniem gospodarczym w Łomży w 2018 roku. – Takie konkursy jak ten są swoistą oceną i podsumowaniem przedsiębiorców i ich wyników pracy minionego roku. Kapituła konkursu oceniała projekty, pomysły, zaangażowanie społeczne, pracę na rzecz osób niepełnosprawnych, siłę i znajomość marki w kraju i zagranicą, wyłaniając laureatów w ośmiu kategoriach. Przedsiębiorstwa są sercem samorządu, bo to one płacąc podatki zasilają krwioobieg finansowy każdej gminy i poprzez te wyróżnienia chcemy podziękować wszystkim przedsiębiorcom ziemi łomżyńskiej – mówił witając przybyłych gości Andrzej Garlicki.

Wicestarosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski poinformował, że na 57 podmiotów wpłynęło łącznie 170 zgłoszeń, a 14 podmiotów zostało zgłoszonych w więcej niż jednej kategorii. – W tej edycji dopuściliśmy również ocenę społeczeństwa. W kategorii Ambasador Ziemi Łomżyńskiej oraz Firma z Sercem mieszkańcy mogli oddać głos poprzez internet na poszczególne firmy  – mówił wicestarosta Marek Szabłowski.

Wszystkim nominowanym i laureatom pogratulowała również Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych, dziękując także za ich obecność na uroczystej gali.

LAUREACI KONKURSU ŁOMŻYŃSKIE ANIOŁY BIZNESU

Laureatka w Kategorii „Kobieta Biznesu” – Iwona Gosk
O sobie mówi, że jest autokratką. Pełnię władzy w biznesie w Przedsiębiorstwie Wielobranżowym GOSK  skupia w swoich rękach, samodzielnie i jednoosobowo podejmuje decyzje  i za nie ponosi pełną odpowiedzialność. Pani Iwona Gosk twarda, przedsiębiorcza bizneswomen, a jednocześnie kobieta rodzinna i matka dwóch wspaniałych synów.
Działalność gospodarczą prowadzi od 14 lat. Rozpoczynała od założenia serwisu samochodowego, w którym zatrudniała 6 pracowników. Obecnie prowadzi autoryzowany Bosch Service GOSK, Restaurację i Zajazd „Ryś”, a od 2017 roku również Garage Grill&Bar. W roku 2018 otworzyła przedszkole „Park Małego Odkrywcy”.
Pani Iwona Gosk chętnie uczestniczy w wydarzeniach na rzecz lokalnej społeczności, w tym wspierające rozwój kobiet. Swoją obecność zaznaczyła podczas eventu Moto Serca, projektów ŁOKER, tworzeniu Strefy Kibica w czasie Mundialu,  podczas “Babskich wieczorów”  organizowane z inicjatywy Kina Millenium.
Laureatka nie kryła zaskoczenia przyznanym wyróżnieniem. – Dla mnie prowadzenie firm i biznesu to jest tak jak prowadzenie dziewięcioosobowego kajaka. Pierwsze trzy osoby wiosłują mocno, z całych sił, praktycznie za całą grupę. Kolejne trzy osoby wiosłują tylko wtedy, kiedy patrzy na nich szef. A jeszcze trzy ostatnie wiosłują pod prąd – mówiła podkreślając, jak bardzo ważne jest dla niej to wyróżnienie. – Dziękuję mojemu mężowi, moim współpracownikom, pracownikom, partnerom biznesowym, bo bez nich ten mój biznes by się nie rozwijał – powiedziała Iwona Gosk.

Nagroda specjalna Kapituły – Dorota Zwierzyńska
W tej kategorii Kapitułą postanowiła przyznać nagrodę specjalną, z uwagi na wyjątkową działalność Pani Doroty Zwierzyńskiej. Obok  realizacji celu gospodarczego  podejmuje działania stricte społeczne na rzecz dzieci niepełnosprawnych, autystycznych a także ich opiekunów. Doskonale łączy potrzeby materialne i indywidualne tej potrzebującej wsparcia grupy społecznej, która ciągle się powiększa.  Takim bardzo ważnym wydarzeniem, które od trzech lat inicjuje Pani Dorota w Łomży są obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Laureat w Kategorii „Debiut Roku” – NEMITECH Sp. z o.o.
Spółka NEMITECH powstała w kwietniu 2017 roku. Założycielami oraz głównym trzonem firmy jest trzech pasjonatów, inżynierów: mechanik, automatyk i programista. Pomysł na biznes pojawił się przy okazji realizacji projektów z zakresu maszyn przemysłowych, każdy indywidualnie wykonywał prace w kooperacji. Powstała więc koncepcja stworzenia firmy gdzie każdy odpowiadałby za swoją działkę tworząc jedną całość.
Firma specjalizuje się w projektowaniu mechanicznym i automatyzacji procesu. Wykonuje maszyny do pcv i aluminium oraz aplikacje do cięcia i przewijania. W bieżącym roku firma rozbudowuje park maszynowy dzięki czemu rozpoczęła współpracę z firmami z branży Automotiv w zakresie produkcji części.
Główną strategią firmy jest ciągły rozwój bazy portfolio i sprzedaż na terenie całego świata. W chwili obecnej zakres działania obejmuje Polskę oraz kraje sąsiednie: Czechy, Słowację, Niemcy i Węgry. Jeden z jej produktów będzie eksportowany również do USA. Sprzedaż maszyn w drugim roku działalności wzrosła o 300%.
Prezes Zarządu Janusz Grzegorz Korsan nie ukrywał, jak wielkim zaszczytem jest dla niego te wyróżnienie. – Przez półtora roku działalności jako firma inżynierska uruchomiliśmy około siedemdziesięciu maszyn w Polsce, Europie i poza kontynentem. Ta nagroda jest motywacją do dalszego działania. Dziękuję pracownikom, bo bez nich byśmy nie zostali zauważeni  –  powiedział Janusz Grzegorz Korsan.

Laureat w Kategorii „Firma z SERCEM” – Zakłady Spożywcze „BONA” Sp. z o.o.
Zakłady Spożywcze „BONA” Sp. z o.o. powstały w 1990 r. w Łomży. Specjalizują się w produkcji najwyższej jakości produktów spożywczych  opartych na tradycyjnych, domowych smakach. W ofercie ponad 100 produktów znajduje się: grupa majonezów, musztard i sosów (spośród których 14 produktów zostało nagrodzonych prestiżowym wyróżnieniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Poznaj Dobrą Żywność”) , przetwory warzywne i owocowe.
Firma prowadzi nie tylko działalność komercyjną. Wrażliwość społeczna jej właścicieli znajduje odbicie w szeroko rozumianej pomocy osobom niepełnosprawnym. Od roku 1995 r. przy Zakładzie działa Przyzakładowa Przychodnia Lekarska wraz z Poradnią Medycyny Pracy. Od 2000 roku BONA prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej dla 45 osób niepełnosprawnych z terenu miasta i powiatu łomżyńskiego – jeden z największych na Podlasiu. Działalność ta została doceniona m.in. tytułem Pracodawca Przyjazny Osobie Niepełnosprawnej.
Przedsiębiorstwo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalno-społecznym regionu, wspiera finansowo akcje charytatywne, promuje kulturę  oraz wspólne spędzanie czasu podczas sponsorowanych pikników rodzinnych czy festynów. Wspiera akcje i zbiórki żywności organizowane przez duchownych przekazując nieodpłatnie swoje wyroby. „Bonowski Święty Mikołaj” odwiedza dzieci Oddziału Dziecięcego Szpitala Wojewódzkiego przed każdymi Świętami Bożego Narodzenia obdarowując pacjentów słodkimi paczkami.
W uznaniu zasług firmy Marszałek Województwa Podlaskiego przyznał Zakładom Spożywczym „BONA” Sp. z o.o. tytuł Mecenasa Kultury.
Prezes Zarządu Leszek Krzyżkowiak dziękował organizatorom za zorganizowanie tak pięknej gali oraz za zaangażowanie gospodarcze władz miasta, które jego zdaniem, po raz pierwszy od wielu lat wspomagają biznes. – Ten anioł należy się wszystkim moim współpracownikom i współwłaścicielom firmy. To ich ciężka, codzienna praca wpływa na to, że jesteśmy zauważani i docenieni dzisiaj – mówił Leszek Krzyżkowiak.

Laureat w Kategorii „Pracodawca Jutra” – Ubojnia zwierząt Robert Rytel
Ubojnia Zwierząt Robert Rytel to rodzinna firma, która od 20 lat zajmuje się produkcją mięsa wieprzowego.
Zmieniający się rynek i nowe wyzwania w branży spożywczej wpłynęły na podjęcie decyzji o budowie nowego zakładu o powierzchni 10.000 m2. W 2016 roku uruchomiono zakład produkcyjny, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych wzrosły jego moce przerobowe.
Zwieńczeniem sukcesu firmy  jest otrzymanie Certyfikatu Uznania Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt z siedzibą w Paryżu. Firma została doceniona, jako jedyny zakład spożywczy w Polsce, za wysoki standard z zakresu bezpieczeństwa żywności, dobrostanu zwierząt i nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
W latach 2015 – 2017 przedsiębiorstwo intensywnie współpracowało z Powiatowym Urzędem Pracy w zakresie zgłaszania wolnych miejsc pracy i organizowania zatrudnienia. Na wyróżnienie zasługuje prawie 100 % efektywność subsydiowania zatrudnienia, co oznacza, że pracodawca po wsparciu ze strony PUP zatrudnia bezrobotnych z własnych środków. Firma korzystała też z możliwości dokształcania swoich pracowników ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego, pozostającego w dyspozycji Powiatowego Urzędu Pracy.
– Jesteśmy jedną z trzech największych polskich firm w naszym kraju zajmujących się ubojem trzody chlewnej. Resztę mamy już w kapitale zagranicznym, czy międzynarodowym – mówił Robert Rytel dziękując kapitule za wyróżnienie, swoim pracownikom, którzy są największym kapitałem firmy oraz małżonce i córkom za wsparcie.

Laureat w Kategorii „Inwestor Roku”  –  SONAROL Sp.j. Najda
Sonarol Sp.j. Najda łączy tradycję i jakość z innowacyjnością, oferując szeroką gamę wyrobów z branży budowlanej i rolniczej. Produkty spółki oferowane są przez partnerów handlowych na terenie Polski i coraz częściej można je spotkać w innych europejskich krajach.
Firma „SONAROL” powstała w styczniu 1997 roku. Początkowo producent części do maszyn rolniczych w kolejnych latach rozszerzył swoją działalność  o produkcję stolarki okiennej z PVC i aluminium, styropianu. Dziś firma prowadzi działalność produkcyjną w kilku zakładach.
Zakład produkcji okien jest w pełni zautomatyzowany w oparciu o autorski program komputerowy wspierający cały proces produkcji: począwszy od składania zamówień poprzez optymalizację produkcji, sterowanie maszynami, transport, skończywszy na wystawianiu faktur za gotowe wyroby.
Firma Sonarol wprowadziła nowy system stolarki okiennej PERFECTHERM, który otrzymał nagrodę Ekskluzywnej Stolarki VIP w 2018 roku w Programie Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki. Okna perfectherm spełniają wymagania stolarki pasywnej. Kolejne inwestycje realizowane przy wsparciu funduszy unijnych pozwalają na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i zwiększanie mocy produkcyjnej, co gwarantuje firmie dynamiczny rozwój.
Obecnie zajmuje ponad 42 000 metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnych i zatrudnia ponad 450 osób. W skali miesiąca produkuje ok. 40 000 metrów sześciennych płyt styropianowych, ponad 17 000 okien PVC, setki drzwi z PVC i aluminium, fasady i ogrody zimowe, konstrukcje stalowe hal przemysłowych, maszyny do produkcji styropianu, bobiniarki, lekkie przyczepy przestrzenne, stojaki do transportu okien i szyb, kontenery do profili PVC i aluminiowych oraz wiele innych wysokiej jakości produktów.
Nagrodę za właściciela firmy odebrała jego siostra, Halina Sowa, która w imieniu brata podziękowała za zaufanie i docenienie jego działalności.

Laureat w Kategorii „AMBASADOR ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ” – Monika Żochowska (Phenicoptere)
Monika Żochowska to łomżynianka pochodząca z Drozdowa. Odniosła sukces wprowadzając na rynek innowacyjną rękawiczkę do demakijażu i tworząc nową kategorię produktów w branży kosmetycznej. Nowy produkt bez precedensu zawojował rynek kosmetyczny.
Firma zyskała uznanie jako start-up roku, a innowacyjny produkt doceniono nie tylko w kraju, ale też zagranicą. Po czterech latach istnienia firmy i po półtora roku od uruchomienia masowej produkcji, spółka warta jest kilkadziesiąt milionów złotych. Eksport stanowiący 83% obrotu firmy kierowany jest do 60 krajów na całym świecie.
Pomimo sukcesu Monika Żochowska pozostaje dziewczyną z Drozdowa, silnie związaną z Łomżą, która przez całokształt swojej działalności oraz postawę daje przykład młodemu pokoleniu i motywację do działania. Podkreśla skąd pochodzi, promując poprzez swój sukces miasto i region.  Chętnie angażuje się w inicjatywy gospodarcze w regionie.
W imieniu laureatki nagrodę odebrał jej brat Marcin Żochowski. – Cały sukces jej firmy bazuje na ludziach, którzy kreują sukces zmagając się z codziennymi trudami w tym, aby zrealizować cel jakim jest, by rękawiczki do demakijażu marki GLOV znalazły się w łazience każdej kobiety na całym świecie – mówił. Na kinowym ekranie wyświetlone zostały też podziękowania za nagrodę od Moniki Żochowskiej, przebywającej w tym samym czasie na  Thailand Innovation Expo 2018.

Laureat w Kategorii „Firma Roku”  – EDPOL Food & Innovation Sp. z o.o.
EDPOL Food & Innovation Sp. z o.o. to łomżyńska firma rodzinna, która rozpoczęła działalność w roku 1991 jako przedsiębiorstwo osoby fizycznej. W 2014 r. przekształcona została w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie to nowoczesne przedsiębiorstwo zatrudniające ponad 80 osób. Specjalizuje się w kreowaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie stosowania dodatków do żywności dla branży mięsnej, owocowo-warzywnej, rybnej, piekarnictwa, cukiernictwa oraz sektora HoReCa
W Polsce firma współpracuje z największymi koncernami, ale również z mniejszymi firmami, w tym łomżyńskimi. Surowce do produkcji importuje z całego świata, natomiast eksport kieruje do krajów europejskich.
Markę i pozycję firmy na rynku potwierdzają  otrzymywane nagrody i wyróżnienia:
•    Brylanty Polskiej Gospodarki 2017
•    Lodołamacze 2017 – tytuł przyznawany pracodawcom Wrażliwym Społecznie,
•    Przedsiębiorstwa Fair Play – w 2017 roku firma po raz 10 odniosła sukces w ogólnopolskim, prestiżowym konkursie Przedsiębiorstwo Fair Play otrzymując Platynową Statuetkę oraz nominację do nagrody głównej,
•    Pracodawca Roku Ziemi Łomżyńskiej,
•    Kreator Miejsc Pracy nadany przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
•    Statuetka „Podlaska Marka Roku”.
Firma EDPOL Food & Innovation Sp. z o.o. to nowoczesna firma rodzinna, która z sukcesem łączy tradycję i nowoczesność w stosowanych przez siebie produktach i rozwiązaniach.
Wojciech Dąbrowski odbierając nagrodę nie ukrywał, że to ogromna przyjemność i bardzo duży zaszczyt, odbierać wyróżnienie z rąk lokalnego samorządu. – Dzisiaj sukces firmy, to nie tylko sukces jednostki, ale sukces zespołu. Dlatego w tym miejscu chciałbym podziękować załodze, która tworzy moją firmę i rozwija ją od blisko 27 lat – mówił Wojciech Dąbrowski dziękując również wszystkim nominowanym, którzy swoją działalnością tworzą potencjał miasta i regionu.

Laureat w Kategorii „SUPER ANIOŁ”  – Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES S.A
W tej kategorii kapituła konkursu oceniała historię firmy, rodzaj i terytorialny zasięg prowadzonej działalności, działania na rzecz lokalnego społeczeństwa,  w tym inicjatywy charytatywne i społeczne oraz nagrody, wyróżnienia i inne osiągnięcia biznesowe.
Dlatego też nagrodę w tej kategorii zdobyła firma działająca w Łomży od kilkudziesięciu lat. Jeden z największych pracodawców i eksporterów w regionie. Firma wrażliwa społecznie i utożsamiająca się z lokalną społecznością poprzez aktywne uczestnictwo w życiu społecznym miasta.
Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES S.A. powstało w Łomży ponad 50 lat temu. Jest to największy zakład przetwórstwa ziemniaka skrobiowego w Polsce i jedyny krajowy producent glukozy krystalicznej. Jeden z największych pracodawców i eksporterów ziemi łomżyńskiej. To jedyna łomżyńska spółka notowana na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Przedsiębiorstwo tworzy nowoczesną i ciągle rozwijającą się grupę kapitałową PEPEES, w skład której wchodzą  zakłady oferujące  produkty ziemniaczane, a także energię ze źródeł odnawialnych.
Markę i pozycję firmy na rynku potwierdzają  otrzymywane nagrody i wyróżnienia. Tylko w 2018 r firma otrzymała:
•    Brylanty Polskiej Gospodarki 2017
•    Diamenty Forbesa 2018
•    Laureat nagrody Wektora 2017 za imponującą ekspansję zagraniczną firmy,
•    Dyplom Orła Tygodnika „Wprost” 2018
•    Gazela Biznesu 2017 dla najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich firm.
•    Wybitny Eksporter Roku 2017 w kategorii Eksportowy Produkt Roku 2017 Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Rolnictwa” – przyznawana za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi oraz rynków rolnych.
Dzięki współpracy z partnerami w kraju i zagranicą, Łomżę odwiedzają kontrahenci firmy z całego świata przyczyniając się do rozpoznawalności regionu i jego pozytywnego postrzegania.
Odbierający nagrodę Członek Zarządu Tomasz Rogala podkreślał, że Super Anioł to wielkie wyróżnienie i wielki zaszczyt, ale również wielka odpowiedzialność. – Ten sukces nie byłby możliwy bez naszych pracowników. Grupa PEPEES zatrudnia pół tysiąca osób i pragnę podziękować im za kreatywność, zaangażowanie i pracowitość oraz ten bardzo istotny łomżyński upór. To jest wasza nagroda – powiedział Tomasz Rogala, dziękując równocześnie organizatorom gali i kapitule konkursu oraz gratulując wszystkim laureatom.

Druga edycja konkursu została objęta patronatem honorowym przez: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (www.mpit.gov.pl)oraz Podlaski Związek Pracodawców. Partnerami konkursu są Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, Hexa Bank Spółdzielczy, Kino Millenium, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (www.arp.pl) Patronatu medialnego udzieliła TVP 3 Białystok. Sponsor główny PKO Bank Polski. Organizatorzy konkursu dziękują sponsorowi i partnerom, dzięki którym tegoroczna gala mogła mieć tak wysoką rangę.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i nominowanym.

Relacja z wydarzenia:

Łomżyńskie Anioły Biznesu 2018

My Łomża

foto: Kamil Brzostowski