Łomża złotą gminą na 5

Łomża ponownie Złotą Gminą na 5!

W trzynastej edycji corocznego raportu „Gmina na 5!” Miasto Łomża otrzymało specjalne wyróżnienie „Złota Gmina na 5!”. Głównym celem zestawienia, stanowiącym podstawę badania, była ocena jakości obsługi potencjalnych inwestorów oraz przedsiębiorców przez urzędy jednostek samorządu terytorialnego na poziomie lokalnym. Badanie przeprowadził Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wyróżniając 13 najlepszych samorządów.

– Otrzymać piątkę jest dużym wyróżnieniem, ale otrzymać złotą piątkę i to po raz kolejny jest szczególnym osiągnięciem – cieszył się zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, który reprezentował nasze miasto na konferencji Forum Gmin na 5 przeprowadzonej w formule on-line. To w jej trakcie ogłoszone zostały  wyniki konkursu. Wzięło w nim udział ponad 150 uczestników, przedstawicieli samorządów, uczelni oraz instytucji otoczenia biznesu.

Tegoroczne badanie zostało przeprowadzone na początku 2022 roku na 669 gminach i 18 dzielnicach miasta stołecznego Warszawy. Badanie składało się z 2 elementów. Pierwszym z nich była ocena użyteczności oficjalnych witryn internetowych, prowadzonych przez badane urzędy gmin, przeprowadzona z wykorzystaniem ankiety z zero-jedynkowymi kryteriami oceny dla większości pytań. Drugim elementem było przeprowadzenie oceny kontaktu drogą elektroniczną z przedstawicielem badanego urzędu z wykorzystaniem metody „tajemniczego klienta” – w języku polskim oraz angielskim. „Tajemniczy klient” wcielał się w rolę potencjalnego inwestora i kontaktował z badanymi jednostkami bez informowania ich o udziale w badaniu. Pozwoliło to na osiągnięcie maksymalnie dużej obiektywności i uzyskania wyników, na które nie wpływał sam fakt przeprowadzania.

Dziękując za wyróżnienie zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki wymienił kilka niestandardowych działań z zakresu obsługi przedsiębiorców czy inwestorów realizowanych przez miasto. Wśród dobrych praktyk współpracy samorządu z biznesem wymienił śniadania biznesowe jako platformę dialogu pomiędzy administracją, a biznesem gdzie przy porannej kawie omawiane są sprawy dotyczące przedsiębiorców oraz ich oczekiwań wobec lokalnego samorządu. Szczególną uwagę poświęcił marcowej odsłonie wydarzenia dedykowanej wszystkim przedsiębiorczym kobietom pn. „Biznes na obcasach”. Zauważył, że wydarzenie wykracza daleko poza granice naszego miasta, gdyż przyjeżdżają na nie przedsiębiorcze kobiety również z Białegostoku, Suwałk czy Ostrołęki.

Łomżyńskie Anioły Biznesu

– Doceniamy naszych lokalnych przedsiębiorców w konkursie gospodarczym Łomżyńskie Anioły Biznesu organizowanym przez Miasto we współpracy z powiatem. Niespełna miesiąc temu miała miejsce gala wręczenia nagród IV edycji konkursu – dodał zastępca prezydenta.

Podkreślił, że zarówno pandemia Covid-19 jak i wojna w Ukrainie są trudnym czasem tak dla przedsiębiorców, jak i samorządów. Dobra współpraca pomiędzy administracją, a biznesem jest więc niezbędna i wymaga szybkiego dostosowywania się do zmieniających się warunków.

Przykładem dostosowania się jest wydawnictwo online Łomżyńskiego Pulsu Biznesu zawierające najistotniejsze informacje dotyczące prowadzenia działalności przez lokalnych przedsiębiorców, ale także ich osiągnięcia.

Łomża przygotowała 220 ha terenów inwestycyjnych

Dodał, że dla inwestorów miasto przygotowało 220 ha w pełni uzbrojonych i doskonale skomunikowanych terenów inwestycyjnych przeznaczonych pod zabudowę produkcyjną i usługową. Inicjatywa ta została doceniona przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu poprzez przyznanie Łomży za działkę przy ul. Ciepłej I miejsca w województwie podlaskim w konkursie „Grunt na medal 2021”

– Dla inwestora najważniejszym jest dobrze przygotowany teren na jego przedsięwzięcie oraz profesjonalne wsparcie na każdym etapie procesu inwestycyjnego – dodał Andrzej Garlicki. – Tutaj chciałbym podziękować pracownikom Centrum Obsługi Przedsiębiorców, którzy takie wsparcie zapewniają. Ich zaangażowanie, praca i wysoka jakość obsługi lokalnych przedsiębiorców i potencjalnych inwestorów przyczyniła się do tego wyróżnienia – mówił zastępca prezydenta Łomży jednocześnie zapraszając  przedsiębiorców i inwestorów do Łomży, żeby mogli sprawdzić, czy miasto zasłużyło na to wyróżnienie.

Spośród „Gmin na 5!” specjalne wyróżnienie „Złota Gmina na 5!” oprócz Łomży uzyskały Człuchów, Sosnowiec,  Kraków , Rydułtowy, Dzielnice Ochota i Żoliborz m.st Warszawa, Siemianowice Śląskie, Łódź, Poniatowa, Gliwice, Ostrów Świętokrzyski. Złote Gminy w tegorocznej edycji rankingu uzyskały minimum trzeci raz z rzędu wyróżnienie „Gmina na 5!”.