Debatowanie na śniadanie – Przedsiębiorca też ma prawa

„Debatowanie na śniadanie – Przedsiębiorca też ma prawa” – pod takim hasłem odbyło się kolejne śniadanie biznesowe w Łomży.

Śniadania biznesowe w Łomży

to forum dialogu pomiędzy administracją a biznesem. W Łomży organizowane są cyklicznie od 2017 roku. Przy porannej kawie omawiane są sprawy dotyczące miejscowych przedsiębiorców oraz ich oczekiwań wobec lokalnego samorządu. Szczególna jest marcowa odsłona wydarzenia pn “Biznes na obcasach” dedykowana wszystkim przedsiębiorczym kobietom. Formuła ta od lat cieszy się popularnością.

Po wielu edycjach „śniadań biznesowych”, doszliśmy do wniosku, że ich dotychczasowa formuła się wyczerpała i zmieniliśmy ich charakter na debatę. Temat dzisiejszego spotkania „Przedsiębiorca też ma prawa”, podyktowała aktualna, trudna sytuacja gospodarcza, która powoduje, że coraz trudniej jest prowadzić i utrzymać działalność gospodarczą.

Czwartkowe śniadanie było wyjątkowe. W jego trakcie odbyła się mini debata zaproszonych gości z przedsiębiorcami z naszego miasta. Spotkanie poświęcone zostało prawom przedsiębiorców oraz problemom z którymi muszą mierzyć się firmy w dzisiejszych niestabilnych gospodarczo czasach. To m.in. wysokie ceny energii, Polski Ład czy podwyżka opłat ZUS.

W trakcie debaty Rzecznik MŚP Adam Abramowicz odniósł się do wyzwań, które stoją przed przedsiębiorcami. – Największym problemem jest kryzys energetyczny, czyli ceny energii, które rosną kilkukrotnie i zagrażają bytowi małych i średnich firm. – mówił Adam Abramowicz – Drugim jest podwyżka ZUS. Chcemy wprowadzić system taki jak w Niemczech, czyli dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców.

Również prof. Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający Agencji Rozwoju Przemysłu S.A mówił o aktualnej sytuacji gospodarczej i problemach, jakie stoją przed przedsiębiorcami. – Przedsiębiorczość lubi stabilność, lubi stabilność obrotu gospodarczego, pożąda dostępu do efektywnego kapitału, za pomocą którego może prowadzić działalność gospodarczą. Przedsiębiorczość oczekuje stabilnej jurysdykcji prawno-podatkowej, przedsiębiorczość lubi dostęp do szerokiej infrastruktury – tej drogowej, tej kolejowej, frachtu morskiego, także tej lotniczej – tłumaczy.

Artur Duda, prezes Podlaskiego Funduszu Rozwoju skupił się na pomocy na jaką mogą liczyć mikro i makro przedsiębiorstwa. – Największe wyzwanie w obecnym czasie stanowią koszty obsługi długu, które ostatnio znacząco wzrosły. Dlatego jako Podlaski Fundusz Rozwoju umożliwiliśmy przedsiębiorcom zamianę oprocentowania zmiennego na stałe. – mówił prezes Duda.

W moderowanej przez dziennikarza Radia Białystok Adama Janczewskiego debacie, o problemach z jakimi się spotykają i sposobach na radzenie sobie z nimi, mówili przedstawiciele łomżyńskich firm: prezes EDPOL Food&Innovation Sp. z o.o. Wojciech Dąbrowski oraz prezes NEGRESKO Sp. z o.o. Janusz Cholewicki.

Po ponad godzinnej debacie zakończonej występem muzycznym pochodzącej z Ukrainy i od kilku lat mieszkającej w Łomży Anny Zlagodukh, był czas na luźne rozmowy i wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami spotkania.

Poruszane tematy oraz formuła wydarzenia spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. W spotkaniu poza łomżyńskimi, uczestniczyli przedsiębiorcy z Białegostoku, Suwałk, Zambrowa, nawet z Warszawy.

Organizatorem śniadania biznesowego „Debatowanie na śniadanie – Przedsiębiorca też ma prawa” był Urząd Miejski w Łomży, Centrum Obsługi Przedsiębiorców.  Spotkanie moderowała Małgorzata Puchała – Kierownik Centrum Obsługi Przedsiębiorców.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Patron medialny – Radio Białystok. Organizator składa podziękowania Partnerowi wydarzenia, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Relacje medialne z wydarzenia:

Telewizja Narew

www.mylomza.pl

TVP 3 Białystok  18 min 05 s

www.lomza.pl