Jakość życia

Łomża to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Mazowsza. Położona na nadnarwiańskiej skarpie w otoczeniu parków krajobrazowych wśród których należy wymienić: Biebrzański i Narwiański Parki Narodowe oraz Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Występuje tutaj wiele gatunków ptactwa i zwierząt oraz unikalnych ziół. Ciekawe atrakcje turystyczne zapewniają wiele możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego. Łomża leży w regionie  charakteryzującym się wielokulturowością. Grupy etniczne ukraińskie, białoruskie, tatarskie czy żydowskie przez wieki wzbogacały tradycję, kulturę i przede wszystkim unikalną kuchnię.

KULTURA

Miasto oferuje mieszkańcom i gościom wiele możliwości spędzenia wolnego czasu oraz urozmaicenia życia towarzyskiego.W mieście działają Teatr Lalki i Aktora, Filharmonia Kameralna, kino, muzea i galerie sztuki.  W kalendarz kulturalny miasta na stałe wpisały się znane w całym kraju wydarzenia: Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”, Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża, Ogólnopolski Turniej Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”. Imprezy te przyciągają miłośników kultury z kraju i zagranicy. Łomża to miasto rodzinne Hanki Bielickiej. Odbywają się tutaj plastyczne i oratorskie konkursy jej imienia. Ciekawe atrakcje turystyczne zapewniają  wiele możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego. Łomża leży w regionie  charakteryzującym się wielokulturowością. Grupy  etniczne ruskie, ukraińskie, białoruskie, tatarskie czy żydowskie przez wieki wzbogacały tradycję, kulturę i przede wszystkim  unikalną kuchnię. Miasto oferuje mieszkańcom i gościom wiele możliwości spędzenia wolnego czasu oraz urozmaicenia życia  towarzyskiego. W mieście działają Teatr Lalki i Aktora, Filharmonia Kameralna, kino, muzea i galerie sztuki.  W kalendarz  kulturalny miasta na stałe wpisały się znane w całym kraju wydarzenia: Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”,  Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża, Ogólnopolski Turniej Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”. Imprezy te przyciągają miłośników kultury z kraju i zagranicy. Łomża to miasto rodzinne Hanki Bielickiej. Odbywają się tutaj plastyczne i oratorskie  konkursy jej imienia.

DLA AKTYWNYCH - PO PRACY

Miasto tworzy doskonałe warunki do uprawiania sportu i rozwijania swoich zainteresowań w oparciu o dobrze rozwiniętą i nowoczesną bazę sportowo-rekreacyjną. Na aktywnych czekają kryte pływalnie, ścieżki rowerowe, skateparki, ścianki wspinaczkowe, boiska sportowe, korty tenisowe oraz wiele innych form rekreacji. Atrakcją miasta i uzupełnieniem bazy sportowo rekreacyjnej są bulwary miejskie z portem rzecznym. Łomża to także ważny ośrodek kulturalny regionu. Szkoły tańca, kluby fitness z pewnością poprawią samopoczucie wielu osobom. Klub Tańca towarzyskiego AKAT. W Łomży działa BK STEP, studio tańca nowoczesnego odnoszące sukcesy na konkursach krajowych i międzynarodowych. Na stałe w kalendarz imprez wpisał się Ogólnopolski Turniej Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa” Przez samą Łomżę przepływa Narew, a w okolicach znajdują się inne otwarte akweny wodne, gdzie odpoczywają Łomżanie i gdzie można uprawiać wszelkiego typu sporty wodne lub powędkować. Łomża to także ulubione miejsce paralotniarzy. We wrześniu każdego roku organizowane są tutaj Mikrolotowe mistrzostwa Podlaskiego gromadzące wielbicieli tej dyscypliny z kraju i zagranicy.

 

KALENDARZ IMPREZ